קשיים בזכירת כתיבת צורת האות

לימוד כתיבת אותיות בעבריתלהתגבר על הקושי בזכירת כתיבת האות

לימוד כתיבת אותיות בעברית

לימוד כתיבת אותיות בעברית – איך הכל התחיל

המצאת הכתב לא נולדה ביום אחד, מציור ועד הכתב בן ימינו. ציידים סיפרו את סיפורו של הצייד בציור של אירוע על קירות המערות. במצרים העתיקה כתבו בתחילה בעזרת ציורים – כל ציור הביע מילה. יתרון השיטה היה ביכולת להעביר מסרים פשוטים שקל להבינם.

אולם בכתב הציורים לא ניתן היה להעביר במדויק זמנים, רגשות ומחשבות, הכתיבה ארכה זמן רב, ומקבל המסר צריך היה להפעיל מערכת ניחושים לגבי כוונת הכותב.

מציור לכתיבת אותיות

עם התפתחות התקשורת הכתובה, התעורר צורך במסרים מדויקים יותר, שהוביל בסופו של דבר לפישוט סימני הכתב עד לצורתו בעת הזו. אך אם בעבר הכתב היה מוחשי ועזר בהבנת המסר, הרי שהאותיות בצורתן היום הן מופשטות, כלומר אין בצורת האות דבר שיכול להזכיר את שמה ואת הצליל שהיא מייצגת.

עשרים ושבע סימנים מאפשרים להגיד הכל

לעומת חסרונו של כתב הציורים, היתרון הגדול בכתב בן ימינו הוא שיש בו מספר מצומצם של סימנים שמהם ניתן להרכיב כל מילה. בעברית, מערכת הכתב כוללת עשרים ושבע אותיות, כולל אותיות סופיות, וזהו הבסיס ללימוד כתיבת אותיות בעברית.

בסך הכל עשרים ושבע אותיות המהוות שער לקריאה ולהבנת מסרים מדויקים, שער אל עולם הידע. עשרים ושבעה סימנים שמאפשרים לכל אדם לקרוא ולגלות את העולם. עשרים ושבעה סימנים שבעזרתם הידע הופך להיות נחלתו של כל אדם שיודע להשתמש בהם. עשרים ושבע סימנים המאפשרים לכל אדם לשלוט בגורלו.

אם זה כל כך פשוט, אז מדוע קשה לזכור?

רוב הילדים לומדים להכיר את האותיות וצליליהן ואינם מתקשים בזכירתן ובכתיבתן, אך ישנם ילדים שמתקשים בזכירת האות וכתיבתה. לקושי זה אין קשר ליכולות הלימודיות של הילד.

27 האותיות בנויות ממערכת קווים מאונכים, מאוזנים ואלכסוניים, ונבדלות ביניהן במספר הקווים, במיקומם, באורכם ובכיוונם.

איך מאפיינים הללו משפיעים על יכולת הזיכרון?

יכולות להיות מספר סיבות לקושי:

  1. הזיכרון הראייתי של הילד חלש ולכן התבוננות באות אינה מספיקה כדי לזכור את צורת האות.
  2. לילד אין הבחנה בכיוונים ולכן הוא מתקשה לזכור את כיוון הכתיבה.
  3. המילה המייצגת את שם האות נמצאת במאגר המילים של הילד, אבל הוא לא מצליח לקשר בין השם לצורתה של האות.

איך מתגברים על הקושי של זכירת כתיבת האות?

היום כל ילד נדרש ללימוד כתיבת אותיות בעברית, אך חלק מהילדים מתקשים במשימה זו. מכיוון שאלו הן הדרישות מצד מערכת החינוך, עלינו לעזור לכל אחד ללמוד לכתוב. לכן פיתחנו דרכים שיש בהן כדי לעזור לילדים ללמוד לזכור כיצד כותבים באמצעים חווייתיים.

לפתרון בקושי בזכירת כתיבת צורת האות – לחץ כאן