לימוד אותיות לילדים: קושי בזכירת צליל האות

לימוד אותיות לילדיםלכל אות יש צורה, שם וצליל. בין השם והצליל קיים דמיון, אך אין בצורה של האות דבר שיכול לרמוז על שמה ועל הצליל שמייצג אותה. לדוגמה: שמה של האות מ’ – מם והצליל שלה – מְ.

בתחילת תהליך לימוד האותיות הילדים לומדים לזהות את צורת האות ולשיים אותה. לאחר מכן מגיע השלב של זיהוי צליל במילה. מרבית הילדים מצליחים ללמוד בקלות את צלילי האותיות, אך חלק מן הילדים מתקשים בכך, או שהם מבלבלים בין צליל האות לבין שמה.

לימוד אותיות לילדים: שיתוף כל החושים בלמידה

עד תחילת לימוד הקריאה הילדים עסוקים בזיהוי עצמים, וצורות גרפיות שאינן אותיות. הם מרבים לשחק עם עצמים מוחשיים כמו בעלי חיים, מכוניות, כלים למיניהם, לומדים לזהות קוביות עגולות מרובעות ועוד ולומדים לקרוא להם בשמותיהם. בלמידה זו מעורבים כל החושים: ראיה, שמיעה, מישוש, ריח ואפילו טעם.

כשמגיע זמן לימוד הקריאה, הילדים לומדים אותיות הכתובות בספר ונדרשים לזהות צורות כתובות על הנייר כשהם נשענים על חוש אחד בלבד, חוש הראיה.

לימוד אותיות לילדים: סימנים מוקדמים לקושי

חלק מן הפעילויות בגן עוסקות בשיום חפצים (שם לכל חפץ). הילדים שומעים ונדרשים לחזור על המילים שהן רצף של צלילים. חלק מהילדים זוכרים מיד ומשתמשים במילים החדשות שלמדו. אחרים מתקשים לזכור והם זקוקים לחזרות ולתרגול רב עד שהם זוכרים. ההנחה היא שהילד אכן שומע את המילה ובכל זאת אינו מצליח לזכור אותה.

קושי בזיכרון לצלילים בלימוד האותיות

הקושי בזכירת רצף הצלילים במילה הדבורה עלול להעיד על קושי בשמיעה, או קושי בזיכרון שמיעתי, יתכן גם קושי בהבחנה שמיעתית, ואולי אף קושי בהבחנה ראייתית.

קושי בשמיעה – קושי בשמיעה עלול לנבוע מקושי בחדות השמיעה כתוצאה מתפקוד לא תקין של מערכת השמיעה.

קושי בתפיסה ובהבחנה שמיעתית – קושי בהבחנה שמיעתית גורם לקושי בהבחנה בין צלילים דומים כמו ד/ת/ט ג/כ/ק.

הבחנה ראייתית – קושי בהבחנה ראייתית עלול לגרום לבלבול בהבחנה בין צורות של אותיות דומות כמו: ב/כ פ/כ ת/ח ד/ר. זיהוי לא נכון של האותיות עלול לגרום לבלבול בזכירת הצלילים.

קושי בזיכרון שמיעתי – קושי בזיכרון שמיעתי הוא מצב שבו הילד שומע את הצלילים בצורה תקינה, מבדיל נכון בין צליל לצליל אך מתקשה לזכור. לעיתים הקושי הוא בזיכרון לטווח הקצר ולעיתים הוא בזיכרון לטווח הארוך. משמע הילד מצליח לזכור את הצליל לשניות ספורות ושוכח מיד, ולעיתים הוא זוכר את הצליל לזמן ארוך יותר אך אינו מצליח לשמר אותו בזיכרון לזמן ארוך.

השפעת הקושי על לימוד קריאה לילדים

קושי אחד או יותר בזיכרון לצלילים יכל להוות גורם רב משמעות בלימוד הקריאה. הזיכרון לצלילים נחוץ כדי להמיר את הצורה הגראפית של האותיות לצלילים ולמילים. כאשר הילד אינו מצליח לזכור או להיזכר בצלילים הוא יתקשה בהחלפת האותיות בצלילים.

לסיכום

הקושי בזכירת צלילי האותיות מונע מהילד להגיע לקריאה בדרך של פיענוח ולכן יש לחפש דרך אחרת שאינה נשענת רק על הערוץ השמיעתי.

תוכנית הקריאה של אתר קלי קלולי מיועדת במיוחד לילדים שזקוקים לדרך שונה בלימוד האותיות ובלימוד הקריאה. באתר קלי קלילי תוכלו למצוא דרכים נוספות ללימוד התומכות בזיכרון.

לחצו כאן על מנת ללמוד עוד על דרכים נוספות ללמוד אותיות התומכות בזיכרון.