לימוד אותיות בעברית – קושי בזכירת צורת האות

לימוד אותיות בעבריתלימוד אותיות בעברית: 6 סיבות העלולות ליצור קושי בזכירת צורת האות

קיים קשר הדוק בין זכירת צורת האותיות לבין היכולת לזכור כיצד לכתוב את צורת האותיות. ילד שיכול לזכור ולהיזכר כיצד נראית האות, יש סיכוי טוב שגם יוכל לכתוב אותה. כאשר קיים קושי בזכירת צורת האות יתעורר גם קושי בזכירת כתיבת צורת האות.

לימוד אותיות בעברית: בראשית היו, צורות מוחשיות..

הילד עוסק בזיהוי צורות מוחשיות כמעט מיום לידתו. הוא רואה בבית צעצועים וחפצים, ממשש אותם, לומד להגות את שמם, כך גם ברחוב ובכל מקום שהוא מגיע אליו. הוא מתבונן בחפצים, נוגע וממשש, לומד להכיר אותם בשמם ולפי המאפיינים המיוחדים לכל אחד ואחד מהם.

הזיכרון של צורת האותיות שונה מהזיכרון של צורות מוחשיות. האותיות הן צורות מופשטות, ובעברית ישנן 27 יחידות כאלו.

אותיות – צורות המופשטות

בניגוד לצורות המוחשיות, האותיות הן צורות מופשטות. אותיות הדפוס בשפה העברית בנויות ממערכת קווים מאונכים, מאוזנים ואלכסוניים, קווים ארוכים וקצרים. האותיות נבדלות זו מזון במספר הקווים, במיקומם על הנייר, באורכם ובכיוונם. ציור האות אינו דומה לשום דבר מוכר מכל אותם החפצים המוכרים לילד מסביבתו. והשם אינו מרמז דבר על האות, דבר היכול ליצר קושי בזכירת צורת האות.

אם כך, איך יוכל הילד לזכור את 27 הצורות הללו?

דבר אחד מכל זה ברור, אם הילד לא יזכור את צורת האותיות הוא לא יוכל בהמשך לכתוב אותן ולא לקרוא אותן.

מהן הסיבות שעלולות לגרום לכך שיש קושי בזכירת צורת האות?

למרות שכל ילד לומד בקצב האישי, רוב הילדים לומדים להכיר ולזכור את צורת האותיות. אולם ישנם ילדים המתקשים יותר במשימה זאת. חשוב לציין שלקושי זה אין קשר ליכולות הלימודיות של הילד.

לפניכם 6 סיבות נפוצות ליצירת קושי בזכירת צורת האותיות:

  1. לקות ראיה – הילד סובל מלקות כל שהיא בתפקוד העיניים ומתקשה לראות את האות בצורה נכונה.
  2. תפיסה ראייתית לא נכונה – קושי בתפיסה הראייתית של ייצוגים גרפיים ביניהם גם אותיות. הכוונה שהראייה תקינה אך עיבוד המידע הראייתי לא עובר עיבוד נכון במוח.
  3. זיכרון חלש – העין רואה, קולטת את המידע ומעבירה אותו למוח, אך הזיכרון לטוח קצר או ארוך חלש והילד אינו מצליח לשמר את צורת האות בזיכרון.
  4. קושי בהבחנה בין סמלים גרפיים – הילד מתקשה להבחין בין סמלים גרפיים והוא לא מבחין בשונות הקיימת בין אותיות דומות.
  5. קושי בהתמצאות בכיוונים – הילד מתקשה בהבחנה בכיוונים של ימין ושמאל למעלה ולמטה. נובע מכך הקושי להבין את כיוון האותיות כמו ח/כ, פ/ט ג/ז (בכתב). כמו כן פעמים רבות הוא מתקשה בכיוון כתיבת האותיות.
  6. קושי בהבחנה בין דמות לרקע – הילד מתקשה להבחין בין דמות לרקע, כלומר במקרה של אותיות הוא מתקשה להפריד אות אחת משאר האותיות במילה.

לסיכום

לימוד  אותיות בעברית הוא חובה המוטלת על כל ילד. קושי בזכירת צורת האות אשר אינו מקבל מענה בהתאם יוביל בהכרח לקושי בלימוד הקריאה ולכן, עבור ילדים המתקשים בכך צריך לזהות את מקור הקושי ולהתאים עבורו את הגישה והכלים הנכונים.

אתר קלי קלולי מתמחה בפיתוח חומרי למידה עבור ילדים המתקשים במשימה זו ובכל משימה אחרת העוסקת בלימוד כתיבה וקריאה. כל החומרים נבנו בצורה משחקית המאפשרת לילדים להתמודד עם הקושי בדרך חווייתית.

לפתרון בקושי בזכירת כתיבת צורת האות – לחץ כאן