קושי בהבנת הנקרא – פתרון

להתגבר על הקושי בהבנת הנקרא

הבנת הנקרא היא חלק מהתפקוד היום יומי של כל אחד ואחד מאתנו. ידיעת הקריאה והבנת הנקרא חיונית להבנת הסביבה ולהישרדות עד הצלת חיים.

אז איך מתגברים על הקושי?

5 כללי זהב לפיתוח הבנת הנקרא

דיוק בקריאה

פיענוח נכון של מרכיבי המילה הוא אחד מן הכללים שיש ביכולתם לסייע לילד להבין את הנקרא.

למרות זאת ישנם ילדים שקריאתם אינה מדויקת בכל זאת הם מבינים את הנקרא. הכיצד? התשובה מובילה אותנו אל ארבעת כללי הזהב הבאים.

אוצר מילים וידע עולם

אוצר מילים וידע עולם הכרחיים להבנת הנקרא. ככל שלילד יש אוצר מילים גדול וידע עולם עשיר הוא יוכל להבין את הנקרא גם אם קריאתו לא תמיד תהיה מדויקת. כאשר הילד פוגש בטקסט מצב מוכר לו, הוא מצליח להתחבר אל האירוע ולהבין טוב יותר את מהלך הדברים מתוך ההקשר.

המסקנה:

יש להרבות בפיתוח אוצר מילים ע”י שיחה במהלך פעולות יום יומיות שגרתיות, הקראת ספרים ושיחה בעקבות קריאה והרחבת מעגל התנסויות של הילד בבית ומחוץ לבית.

קשב וריכוז

קשב וריכוז מהווה גורם מפריע בכל הקשור ללמידה. כאשר דעתו שלך הילד מוסחת על ידי גירויים מסביב לו, הישגים הלימודיים נפגעים ובכלל זה גם הבנת הנקרא.

המסקנה:

כאשר ילד מגלה קשיים בקשב וריכוז רצוי לבחור עבורו מקום שקט לעבודה, לגלות ערנות לזמנים בהם הוא מרוכז יותר, לחלק את הקריאה ליחידות קצרות, לעצור במהלך הקריאה ולשוחח על הטקסט שקרא.

יכולת לחבר ידע קיים עם ידע חדש

לימוד אסטרטגיות של קישור ידע עולם ואוצר מילים עם הידע החדש המובא בטקס. כל פעולה שיש בה כדי להיזכר באוצר הטמון במוח היא אסטרטגיה. לכל ילד מתאימות אסטרטגיות אחרות.

המסקנה:

חשוב לפתח אצל הילד אסטרטגיות למידה שמתאימות לסגנון החשיבה שלו.

יכולות שכליות

כל אחד מגיע לעולם מצויד באינטליגנציה וביכולות שכליים משלו. יכולות אלה מתפרשים על תחומים מגוונים, שפה, מתמטיקה, אומנות, ספורט עוד.

כל אחת מן היכולות הללו היא יכולת בסיסית שיש לעודדה ולפתחה.

אם הילד יקבל כלים מתאימים והכשרה מתאימה הוא יוכל לפתח כל אחת מאותן היכולות הגלומות בו.

המסקנה:

כל יכולת, גם הבנת הנקרא, היא יכולת הניתנת לשיפור ולקידום וכל ילד יוכל בעזרת אימון וטיפוח לשפר את הישגיו, ואין אף גורם מחנך או מלמד שיכול לנבא מה תהיה הפסגה ומתי הילד יגיע אליה. אבל כל גורם מחנך ומלמד חייב לתת לילד משוב חיובי, ליצור סביבו אווירה נעימה ותומכת שיעלו את המוטיבציה שלו להצלחה.

אנחנו, כאן בקלי קלולי, שוקדים על פיתוח מוצרים חווייתיים הנותנים מענה לחמשת כללי הזהב שהוצגו במאמר.

החומרים מותאמים לילדים שזקוקים לדרך שונה בלימוד הקריאה ובפיתוח הבנת הנקרא. החומרים באתר קלי קלולי מותאמים לקצב האישי של כל לומד. כל ילד יכול לפתח את יכולות הבנת הנקרא , להתקדם ולהשתפר בקצב שלו באמצעות הכלים היצירתיים שהאתר מעמיד לרשותו.

הכנסו לחנות הפתרונות שלנו ובחרו לילדיכם ממגוון המוצרים של קלי קלולי אשר יעזרו לילדיכם לשפר את הבנת הנקרא בדרך של משחק והנאה.