עצות להורים להתמודדות עם הגילוי שהילד לקוי למידה

עצות להורים להתמודדות עם הגילוי שהילד לקוי למידה

החשש שמא הילד לקוי למידה עשוי לעלות כבר בגן, לפעמים זה קורה בכיתה א’ ולעיתים זה קורה בשנים מאוחרות יותר.

אז מה עושים? לאן פונים?

 6 כללים להורים שמגלים לפתע פתאום שהילד מתקשה בלימודים. 

  1. קופת חולים – כאשר עולה החשש שהילד סובל מלקות למידה גשו לקופת חולים לביצוע בירורים רפואיים:
  • בדיקות ראיה ושמיעה
  • בדיקה אצל נירולוג ילדים
  • בדיקות רפואיות אחרות הבודקות את מצב בריאותו ותזונתו של הילד.

רופא הילדים יבחן את הממצאים ויפנה את הילד לטיפולים לפי תוצאות הבדיקות.

  1. אבחון דידקטי – מטרת האבחון הדידקטי לגלות את נקודות החוזק והחולשות של התפקודים. חשוב שהמורים וההורים ילמדו את האבחון ויבינו ממנו מהן נקודות החוזק של הילד ויתמקדו בהן. ידיעת התפקודים החזקים תאפשר לכם ההורים לטפח אותם ולהפגין כלפי הילד אהבה ותמיכה אמתית. התייחסות לתפקודים החזקים תאפשר ללמוד על עצמו והוא ילמד להעריך את יכולותיו. הגישה האופטימית תקנה לילד ביטחון עצמי, וזה יאפשר לילד להתמודד עם האתגרים שהחיים מציבים לפניו בבית הספר וימשיכו להציב בפניו בעתיד.
  1. הכנת שיעורי בית – אחת המטלות הקשות להורים היא הכנת שיעורי הבית. עצתי לכם כאימא וכמורה, אל תהפכו את שיעורי הבית ל”שדה קרב”. ככל שנקל על הילד כן ייטב לכולם. זכרו: מטרת שיעורי הבית היא שהילד ידע ויבין את השיעורים שנלמדו בכיתה. אם הילד מתקשה בקריאה קראו בפניו את המטלות. אם הילד מתקשה בכתיבה אפשר לבקש שיענה בעל פה, יכתוב חלק מהתשובות ואתם, ההורים תכתבו עבורו את השאר.
  1. קריאה ואוצר מילים – עצה אישית נוספת. הפכו את הקריאה לחוויה יום יומית שלכם עם הילד. אם הילד מתקשה בקריאה, קבעו זמן מתאים, בדרך כלל לפני השינה, בו הילד בוחר ספר ואתם קוראים בפניו. שוחחו עם הילד על תוכן הסיפור, אפשרו לילד לשלב בסיפור מחוויותיו והקפידו על שימוש באוצר מילים שנזכר בסיפור. אוצר מילים עשיר משפר את הקריאה, את שטף הקריאה והבנת הנקרא.
  1. קבוצת תמיכה – השתייכות לקבוצת תמיכה של הורים לילדים ליקויי למידה תעזור להורים בהתמודדות עם הקשיים. בקבוצת התמיכה נחשפים לעוד הורים שילדיהם סובלים מלקות למידה וחברי הקבוצה לומדים מניסיונם דרכי התמודדות חדשות. 
  1. אתר קלי קלולי – היעזרו בשיעורים, במשחקים ובסיפורים של אתר קלי קלולי לצורך קידום הקריאה של ילדיכם. השיעורים, המשחקים והסיפורים באתר מותאמים לכל הילדים המתקשים. הם מוגשים בשפה קלה, הטקסטים קלילים וחווייתיים ומאפשרים לילדים לחוות הצלחה בלמידה.

אם עדיין נותרו לכם שאלות ללא מענה, או אם אתם רוצים להתייעץ, אתם מוזמנים ליצור קשר ואנחנו, כאן בקלי קלולי, נשמח להיות אוזן קשבת, לייעץ, לתמוך ולעזור.

social position

Share this post