לימוד קריאה – פתרון

לימוד קריאה – 6 טיפים מועילים

1. עריכת תצפית והסקת מסקנות

הילד התחיל ללמוד לקרוא בכיתה א’ והתברר לכם שקיים קושי ברכישת אבני היסוד של הקריאה. במקרה זה נכון יהיה לערוך תצפית על תפקוד הילד במסגרת הכיתה ובבית כדי לאסוף אינפורמציה רבה ככל האפשר על התנהגותו בעת ביצוע מטלות הקשורות ללימוד הקריאה. תצפית תהווה בסיס לבניית תכנית עבודה עם הילד.

2. בדיקות ראיה ושמיעה

לימוד קריאה דורש תפקודים ראיה, שמיעה וקשב וריכוז תקינים. אם גילו הכרונולוגי של הילד נמצא בטווח הגילאים המתאים ללימוד קריאה אך הוא טרם מגלה עניין באותיות ובספרים, רצוי בראש ובראשונה לעשות בירורים רפואיים הכוללים בדיקת ראיה, שמיעה וקשב וריכוז. לא אחת קורה שתפקודי ראיה ושמיעה לא תקינים אינם מאפשרים לילד לראות את האותיות ולשמוע את הצלילים. בנוסף אם קיים קושי בקש וריכוז הילד מתקשה להיות מרוכז במטלות אקדמיות הדורשות ממנו את מלא תשומת הלב.

3. להתחיל ללמוד לקרוא בזמן הנכון

רצוי שתחילת לימוד הקריאה יעשה כשהילד כבר בשל לכך. ברוב ארצות העולם נהוג להתחיל ללמד קריאה בסביבות גיל 6 מתוך הנחה שזהו הגיל שבו מרבית הילדים הגיעו לבשלות קוגניטיבית המאפשרת להם לעסוק בלימודים אקדמיים, כלומר קריאה כתיבה וחשבון.

אם הילד בסביבות גיל 6 ועדיין אינו מגלה עניין באותיות ובספרים, קיימת אפשרות שעדיין לא הגיע להבשלה והוא לא מבין “על מה כל המהומה” הזאת סביב האותיות. הוא עדיין לא מבין מה הן אומרות ולמה בכלל צריך אותן.

אז מה עושים בזמן הזה?

  • רצוי להרבות לקרוא לילד מתוך ספרים כדי להעשיר את אוצר המילים ולהרחיב את עולם הידע שלו, כדי להביאו אל הקריאה עם מטען שפתי רחב מספיק שיעזור לו ברכישת הקריאה.
  • כדאי להפנות את תשומת ליבו לאותיות המרכיבות את שמו, זיהוי האותיות הללו גם על גבי מוצרים, שלטי רחוב וכו’.

4. אבחון דידקטי – אבחון לאיתור קשיי למידה אפשריים

כאשר הילד מגלה תפקודי שפה נמוכים מנורמת הגיל, או קשיים בקשב וריכוז, או קשיים ביכולות הלמידה צריך לערוך אבחון דידקטי ולערב הוראה מתקנת כדי לשפר ולקדם אוצר מילים, הבחנה בין צלילים, הבחנה בין צורות גרפיות, הבנת הוראות ואסטרטגיות לשיפור הזיכרון.

5. בחירת מורה מתאים

לכל ילד עם צרכים מיוחדים יש צרכי התייחסות המיוחדים לו. לכן חייב המורה להכיר שיטות מגוונות של לימוד קריאה, הוא חייב להתאים את השיטה לילד, לגלות סבלנות, גמישות ויצירתיות בהוראה כדי לעזור לילד לרצות להמשיך ללמוד על אף קשייו.

6. לימוד קריאה בעזרת משחקים

אם הילד מתקשה ברכישת הקריאה ומסרב לעבוד בחוברות ודפי עבודה, רצוי ללמדו בעזרת משחקים. המשחק הוא אמצעי לימוד לא פורמלי, קרוב יותר לחוויות גן הילדים. בשונה מדפי הלימוד, המשחק הוא פעולה חוויתית משעשעת, ההורים משתתפים בחוויה, הילד לא מקבל ציונים על הישגיו. המשחק הוא אמצעי מעולה לתרגול. הילד אינו מתנגד לחזור ולשחק שוב ושוב ואינו מרגיש שהוא לומד.

7. שיטת קריאה מותאמת לילד

מרבית הילדים ילמדו לקרוא בכל שיטה שתיבחר עבורם. אולם ילדים בעלי קשיים כאלה ואחרים, חשוב שילמדו לקרוא בשיטה המותאמת במיוחד לקושי האישי שלהם. בשוק קיימות שיטות קריאה שונות וכדאי לבחור את השיטה המתאימה ביותר. יש להקפיד בבחירת שיטה שקצב הלימוד בה יכול להיות מותאם גם לילדים איטיים יותר ברכישת הקריאה.

לסיכום

לימוד קריאה הוא עניין רגיש בכלל ובמיוחד כאשר מדובר בילדים בעלי צרכים מיוחדים. חשוב להתייחס אל לימוד הקריאה בעדינות המרבית ובכל מקרה כדאי לפנות לגורמים מקצועיים אם וכאשר מתגלה קושי. גורמים מקצועיים ידעו לאבחן את סוג הקושי ולהתאים דרכי טיפול.

אנחנו כאן, ב’קלי קלולי’, פיתחנו ומפתחים כלים ללימוד קריאה לילדים מתקשים לפי מודל ההתאמה האישית. הכלים מספקים לילד חווית למידה מהנה ובה כל ילד יכול למצוא את קצב הלמידה הנכון עבורו. במידה ומתגלה הצורך אנו מייעצים בבחירת החומרים.

לחצו כאן על מנת להתרשם ממבחר הכלים הרחב של ‘קלי קלולי’.