לימוד קריאה – בעיה

לימוד קריאה

לימוד קריאה – 4 שאלות נפוצות המתעוררות לקראת לימוד קריאה

כיצד אפשר לדעת אם הילד מוכן להתחיל ללמוד לקרוא

במהלך ההכנה ללימוד הקריאה, שנעשה בגן או בבית, ניתן היה להבחין אם התפקודים הקוגניטיביים של הילד, אלה האחראים ללימוד הקריאה פועלים כתיקנם. כבר אז ניתן היה לראות אם לילד יש אוצר מילים התואם את נורמת בני גילו, אם יש לו יכולת הבחנה בין צלילים, הבחנה בשונות ובדמיון בין צורות גרפיות, ועד כמה הוא מצליח לזכור צורות גרפיות וצלילים שמשמיעים לו.

אם מתגלה חולשה בתפקוד של אחת או יותר מן היכולות הללו עלול להתעורר קושי בשלב זה או אחר של לימוד הקריאה.

לימוד קריאה מתי נכון להתחיל

בעולם נהוג להתחיל ללמד קריאה בסביבות גיל 6 מתוך הנחה שבגיל זה מרבית הילדים הגיעו לבשלות קוגניטיבית המאפשרת להם לעסוק בלימודים אקדמיים, כלומר קריאה כתיבה וחשבון.

ישנם ילדים שמגיעים להבשלה אפילו בגיל 3 ואחרים יגיעו אליה רק בגיל 7.

אם הילד יתחיל ללמוד לקרוא בטרם הגיע לבשלות עלול להיגרם לו נזק תדמיתי. ההורים ובני משפחה מגלים אכזבה מצפיותיהם שלא מתממשות, הילד מרגיש באכזבה, הוא מתחיל לפתח רגשות של שליליים כלפי עצמו, הוא ינסה לרצות את הוריו והמורה בכל דרך אפשרית ויגרור את התחושות הללו לאורך שנים ארוכות.

באיזו שיטה לבחור

קריאה אינה מיומנות מולדת אלא מיומנות נרכשת, ולכן ילדים אינם לומדים מעצמם לקרוא. מרבית הילדים ילמדו לקרוא בכל שיטה שתיבחר עבורם. יהיו אף כאלה, מוכשרים במיוחד, שילמדו לקרוא גם ללא שיטה סדורה באמצעות ספר ומחברת, עד כי יראה כאילו למדו לקרוא מעצמם. אולם יש ילדים, בעלי קשיים כאלה ואחרים, שילמדו לקרוא רק בשיטה המותאמת במיוחד לקושי האישי שלהם.

ילדים שיש להם קשיי למידה, לרוב מדובר בילדים עם לקויות למידה, צריכים ללמוד לקרוא בשיטה מותאמת לקשייהם. לבחירת השיטה ללימוד קריאה יש חשיבות רבה במיוחד. ככל שהשיטה תהיה מותאמת יותר לצרכיו המיוחדים של הילד כך יגדלו סיכוייו ללמוד לקרוא בקלות רבה יותר.

האם כל אחד יכול ללמד לקרוא?

לימוד קריאה הוא מקצוע הדורש הכשרה מיוחדת. מורים מקבלים הכשרה מיוחדת ללימוד קריאה לילדים בכיתות גן ו-א’. בנוסף לכך, מורים שמתעתדים ללמד בכיתות לילדים לקויי למידה מקבלים הכשרה מיוחדת לכך. יחד עם זאת, ישנם הורים, שעל אף שלא קיבלו כל הכשרה ללימוד קריאה, הם נחנו בתכונות של מורה וגם הם מסוגלים ללמד את ילדם לקרוא.

אולם בנוסף להכשרה חייב המורה לגלות סבלנות, גמישות ויצירתיות בהוראה. ללא כל אלה עלול המורה לגרום לתלמיד ליותר נזק מתועלת.

לסיכום

חשוב להתייחס אל לימוד הקריאה בעדינות המרבית ובכל מקרה, כאשר רואים שמתעורר קושי כזה או אחר בלימוד הקריאה, כדאי לפנות לגורמים מקצועיים.

לנו ב’קלי קלולי’, יש שיטה ללימוד קריאה לפי מודל ההתאמה האישית. השיטה מספקת לילד חווית למידה מהנה ובה כל ילד יכול למצוא את קצב הלמידה הנכון עבורו.

לחצו כאן על מנת לקרוא על השיטה הייחודית של ‘קלי קלולי’.