כלים למורים להתמודדות עם ילד לקוי למידה

כלים למורים להתמודדות עם ילד לקוי למידה

מהו ילד לקוי למידה?

ילד לקוי למידה הוא ילד בעל אינטליגנציה תקינה ואף למעלה מזה, אולם לקויות הלמידה מקשות עליו להפגין את יכולותיו בתחום לימודי אחד או יותר.

מהם הכלים בהם יכולים המורים להיעזר

קופת חולים – כאשר עולה החשש שהילד סובל מלקות למידה רצוי להמליץ להורים לפנות  לרופא הילדים. הוא יעשה את כל הבירורים הרפואיים: בדיקות ראיה ושמיעה, בדיקה אצל נירולוג ילדים בדיקות רפואיות אחרות הבודקות את מצב בריאותו ואת תזונתו של הילד. רופא הילדים יבחן את הממצאים ויפנה את הילד לטיפולים לפי תוצאות הבדיקות.

תמיכה פסיכולוגית – ההתמודדות עם קשייו של ילד לקוי למידה יכולה להיות מבלבלת. הילד מגלה חולשות בתחומים מסוימים ובאחרים חוזק. הוא יכול להראות חולשה בקריאה ויכולת טובה מאוד בחשבון. תמיכה פסיכולוגית יכולה לעזור להורים להבין את הפערים ולעזור להם להתמודד עם התופעה.

האבחון הדידקטי –האבחון הדידקטי מטרתו לגלות את נקודות החוזק והחולשות של התפקודים. הכרת התפקודים מאפשרת לתת לילד חיזוקים חיוביים בתפקודיו החזקים והילד לומד להעריך את יכולותיו.

סביבה שמקנה לילד תמיכה והערכה עוזרת לו בבניית דימוי עצמי חיובי, והוא זה שנותן לילד כוחות להתמודד עם חולשותיו.

קריאה – אם הילד מתקשה בקריאה, רצוי שמבוגר יקרא בפניו את החומר הנלמד. אם הילד מקבל שעות פרטניות, חשוב שבמסגרת השעות הללו המורה תקרא בפניו את החומר, תשוחח עמו כדי לוודא שיכיר את החומר בעל פה.

 הכנת שיעורי בית – אחת המטלות הקשות להורים היא הכנת שיעורי הבית. כאן אני רוצה להביא את ניסיוני האישי כאימא וכמורה. חשוב מאוד ששיעורי הבית לא יהפכו ל”שדה קרב” בין הילד וההורה. מניסיוני ככל שנקל על הילד כן ייטב לכולם. צריך לזכור שהמטרה היא שהילד ידע ויבין את החומר הנלמד בכיתה. אם הילד מתקשה בקריאה צריך לקרוא בפניו את המטלות. אם הילד מתקשה בכתיבה אפשר לבקש שיענה בעל פה ומבוגר יכתוב עבורו את התשובה.

אתר קלי קלולי – היעזרו בשיעורים, במשחקים ובסיפורים של אתר קלי קלולי לצורך קידום הקריאה של הילד. השיעורים, המשחקים והסיפורים באתר מותאמים לכל הילדים המתקשים. הם מוגשים בשפה קלה, הטקסטים קלילים וחווייתיים ומאפשרים לילדים לחוות הצלחה בלמידה.

 

social position

Share this post