כלים להורים – הדרך הנכונה להצלחה בלימוד הקריאה

כלים להורים – הדרך הנכונה להצלחה בלימוד הקריאה

לימוד קריאה הוא תהליך מתמשך, שמתחיל בתהליך טרום קריאה שבו רוכש הילד אוצר מלים, מגלה רגישות לשפה ולצליליה ומבין שהשפה היא כלי תקשורתי.

לימוד הקריאה עצמו הוא עניין מופשט ודורש הבשלה מוחית. זיהוי אותיות, מילים והכרת הניקוד דורש הבנה שהאותיות מייצגות צלילים, המילים מייצגות עצמים והמשפט מייצג רעיון.

10 עצות זהב שיעזרו לכם לתמוך בילד הלומד לקרוא

  1. בלי לחץ – אם הילד מגלה התנגדות לעיסוק באותיות ובמילים רצוי להימנע מכך, אך יחד עם זאת חשוב לברר מה הסיבה או הסיבות להתנגדותו.
  2. הקניית אוצר מלים –  אוצר מלים הוא תנאי חשוב ללמידה, והיא צריכה להיעשות בכל הזדמנות: תוך כדי הקראה.  משחקים, טיול מחוץ לבית ובכל עיסוק אחר.
  3. למידה מתוך עניין – כאשר מתחילים ללמד את הילד לקרוא, היו קשובים לרצונו של הילד, למידת העניין שהוא מגלה באותיות ובמילים ולמשך הזמן שהוא יכול להתמיד במשימה.
  4. התחלה בזמן הנכון – התחילו ללמד לקרוא בזמן הנכון לילד. כל ילד מגיע להבשלה מוחית בזמן שונה. יש הטוענים שהעיסוק בקריאה מזרז את ההבשלה, אך בכל מקרה חשוב לגלות רגישות לתגובותיו של הילד.
  5. בלי עומס – הקפידו על מטלות קריאה קצרות ומשימות קלות.
  6. מניעת תסכול –אפשרו לילד לחוות הצלחה מידית. זכרו:  כל כישלון מעכב התפתחות. כישלון בלימוד הקריאה מעכב את תהליך הקריאה. תחושת הכישלון נצרבת בתודעה ונשמרת לאורך זמן. לעומת זאת תחושת ההצלחה מעודדת את התהליך וגורמת לילד לרצות עוד.
  7. הקראת ספרים עומדת מעל לכל – להקראה סיפורים ו ספרים נודעת חשיבות רבה בתהליך לימוד הקריאה. ככל שהילד ייחשף ליותר סיפורים וספרים כך הוא ילמד מהר יותר לקרוא.
  8. דיאלוג עם הילד – במהלך ההקראה שימו דגש על קיום דיאלוג עם הילד. הדיאלוג מאפשר לילד להיות שותף פעיל לקריאה. הוא קשוב יותר, רמת העניין שלו עולה, הוא מפתח אוצר מלים פעיל ויכולת ההבעה שלו עולה.
  9. ביחד – הקריאה צריכה להיעשות ביחד. המבוגר קורא והילד מאזין, הילד קורא והמבוגר מאזין. אם הילד מגלה קושי עזרו לו ולא רק ברמז. תחושת ה”ביחד” חשובה להצלחה.
  10. היו הורים – היו הורים ולא מורים בכל מפגש בו אתם מלמדים את הילד לקרוא. נצלו את הזמן הזה למפגש של זמן איכות עם הילד.

 אם אתם מרגישים שהנכם זקוקים לעצות נוספות, אנחנו כאן בקלי קלולי מוכנים לייעץ לכם. היכנסו ל”צור קשר” וכתבו לנו.

social position

Share this post