הכנה לקריאה – פתרון

לימוד הכרת האותיות בעברית

לימוד הכרת האותיות הוא תחילתו של מסע מרתק שמטרתו ידיעת הקריאה. ובהיותו כזה ראוי להתכונן אליו היטב טרם היציאה לדרך.

כמו בהכנה לפני יציאה לכל מסע, גם לפני שמתחילים ללמד ילדים להכיר את האותיות כדאי לעשות מספר פעולות הכנה. הראשונה שבהן היא בדיקת הדרך.

מדוע צריך להתכונן לפני שמתחילים ללמד אותיות

ההכנה לקראת כל מסע, ובעיקר מסע של ילדים, חשובה כדי לנסות להבטיח שההליכה בדרך תהיה עבורם מרתקת, שיהיו בה גילויים והפתעות מכיוון שהדבר החשוב ביותר הוא שהילד ירצה להמשיך במסע על אף שעשויים להתעורר בו קשיים. וכמו הרשמים שמטביע בנו כל מסע, גם כאן ראוי שלימוד האותיות ייזכר כחוויה נעימה, שהרשמים ייחרטו בזיכרון לתמיד והילד ירצה עוד.

ללמד ילדים להכיר אותיות דרך כל החושים

כל ילד הוא אינדיבידואל ועל מנת להגיע לתוצאות טובות ויעילות, רצוי להנגיש לכל ילד חוויית למידה מותאמת אישית, שבה כל ילד ימצא את קצב הלמידה הנכון עבורו.

אך למרות שכל ילד הוא אינדיבידואל, כל ילד לומד בעזרת חושיו. החושים, שמיעה, ראיה ומישוש (מגע), הם כלי עזר חיוני בלמידה. אם, למשל, נרצה ללמד ילד קטן את האות א’, נראה לו את צורת האות בצורה מוחשית בחומר כמו פלסטלינה, או אות בולטת עשויה חומר קשיח, כדי שיקלוט אותה בכל חושיו. הוא יראה את האות בעיניו, יחוש אותה באצבעותיו, ישמע את שמה ואת הצליל המייחד אותה.

בהמשך נראה לילד עוד אותיות א’ בצורות ובגדלים שונים, מצוירות על הדף עד שידע להבדיל בין צורת האות א’ לבין צורות אחרות, ידע לגלות אותה בין מספר אותיות ולבסוף ידע להכליל את כולן תחת השם א’.

השפעת הסביבה על הלמידה

לימוד זיהוי האותיות וכינוין מושפע במיוחד מהסביבה בה חי הילד. ככל שהסביבה תהיה אוריינית יותר, מתעניינת יותר באותיות (כתיבה וקריאה), כך יזדהה הילד עם הסובבים אותו, וינסה לחקות אותם מתוך בחירתו החופשית. הוא יתעניין באותיות, יחקור אותן ויעמיק בהן. סביבה תומכת, סבלנית ומעודדת תשפיע על שמחת הלמידה והרצון של הילד לעסוק בה. כשהילד ישאל שוב ושוב צריך לענות לו בסבלנות שוב ושוב. לא נשכח שהילד הוא אינדיבידואל וזה אומר שהוא שונה מכם ההורים ומכל אחד מאחיו ואחיותיו ומבני קבוצת הגיל שלו.

לימוד הכרת האותיות דורש הנחיה.

בגיל צעיר, כשהילד רק מתחיל ללמוד לזהות את האותיות, עדיף שהסביבה הקרובה תהיה גם מלמדת. זו צריכה להיות למידה תוך כדי משחק, שבו הילד יוכל לחוש את חווית ההצלחה. התמיכה והעידוד יגרמו לילד לרצות לדעת עוד, וככל שהוא ידע יותר, ישפיע הידע שכבר רכש על הלמידה החדשה.

למידה מתוך הנעה פנימית

למידה מתוך הנעה פנימית היא הלמידה האפקטיבית ביותר. שמחת הלמידה יש בה כדי להבטיח שהילד ינסה לזהות אותיות בכל מקום שיבחין בהן. אלה יכולות להיות אותיות על שלטי הרחוב, אותיות על מוצרים בבית ובחנות, וכמובן אותיות בספר. ככל שהילד ירבה להתבונן כך הסיכוי שיזכור טוב יותר.

תרגול תרגול תרגול

על מנת להבטיח שהידע יישמר בזיכרון לטווח הארוך, צריך הילד לתרגל עוד ועוד, להתנסות שוב ושוב ולקבל חיזוקים חיוביים מהסביבה כל הזמן וללא הרף.

5 עצות זהב ללימוד האותיות

  1. שימו לב עד כמה הילד מתעניין בלימוד האותיות.
  2. הצמידו בבית אותיות לעצמים מוכרים.
  3. למדו אותיות כמשחק.
  4. היו שותפים לחוויית הלמידה.
  5. עודדו ושבחו את הילד על כל הישג.

אנחנו כאן, ב’קלי קלולי’ פיתחנו ומפתחים כלים ללימוד האותיות לפי מודל ההתאמה האישית. הכלים מספקים לילד חווית למידה מהנה התורמת לשיפור הזיכרון ובה כל ילד יכול למצוא את קצב הלמידה הנכון עבורו.

למוצרי הכנה לקריאה לחץ כאן