איך ללמד ילד לקרוא

איך ללמד ילד לקרוא

רבים חושבים שללמד ילד לקרוא הוא עניין של מה בכך. רבים חושבים שאם רק יראו לילדם אותיות וניקוד מיד ידע לקרוא. אך מחשבה זו מקורה בחוסר הבנת התהליכים המוחיים שילד עובר מתחילת תהליך רכישת הקריאה ועד להשלמתו.
הורים עם גישה כזו ללימוד הקריאה אשר מנסים ללמד את ילדם לקרוא ומצפים להצלחה מהירה, עלולים להיתקל בקשיים ועד מהרה נוכחים לדעת שהילד אינו עונה על ציפיותיהם ורק אז הם מחפשים תשובה לשאלה איך צריך ללמד ילד לקרוא.
בנושא רכישת הקריאה, ניתן להבחין בשלושה סוגי קוראים :

  1. ילדים שלומדים בקלות לזהות את האותיות ואת צליליהן ובעזרת הנחיה מעטה יוכלו להסיק מסקנות מאות אחת לאחרת. ילדים אלה יצרפו מהר אותיות למילים ויקראו קריאה מהירה, מדויקת ושוטפת.
  2. ילדים שזקוקים לחזרות רבות ולתרגול רב יותר ברכישת האותיות והצלילים. בעזרת לימוד ותרגול שיטתי בכיתה יצליחו לרכוש את הקריאה לאחר מספר קצר של חודשים. גם ילדים אלה יגיעו לקריאה יעילה עם שטף קריאה טוב.
  3. ילדים שמתקשים לזכור את האותיות, מתקשים לקשר בין אות לצליל וזקוקים ללימוד ממושך ואינטנסיבי של מספר חודשים רב עד שיגיעו לקריאה מלאה. ילדים אלה עשויים לזכור טוב יותר מילים שלמות. ייתכן שילדים אלה יגלו קושי בשטף הקריאה ובהבנת הנקרא.

הקושי בללמד ילד לקרוא הוליד את הצורך ביצירת שיטות קריאה שונות ומגוונות בניסיון לאפשר לכל ילד ללמוד לקרוא.
למרות ההיצע הרב של שיטות קריאה, הרי למעשה קיימות 3 שיטות קריאה בלבד וכל האחרות נשענות על שלוש השיטות הללו:

  1. שיטת קריאה מלמעלה למטה – בשיטה זו הילד לומד לקרוא מילים שלמות (גלובליות). הילד מצלם את המילה השלמה ומזהה אותה בכל טקסט. רק לאחר מכן ילמד לפרק את המילה לחלקיה ויצרפם שוב למילה שלמה. קיימים מקרים בהם הקריאה תישאר תמיד ברמת המילה השלמה.
  2. שיטת קריאה מלמטה למעלה – בשיטה זו הילד לומד כבר מההתחלה לפרק מילה לצלילים ולהרכיבם שוב למילה שלמה.
  3. שיטה המשלבת את שתי השיטות א ו-ב.

כאשר מגיע הזמן בו הילד עומד לפני כניסה לכיתה א’ ואף קודם לכן, הורים רבים מנסים ללמד את ילדם לקרוא מבלי לתת את הדעת לחשיבות התאמת שיטת הקריאה לילד. אך כדי לדעת מהי השיטה המתאימה לו עליהם לדעת קודם איזה סוג קורא הוא הילד.

איך מתאימים שיטת קריאה לילד?

  • אם הילד שייך לקבוצה הראשונה – שבה הילד רוכש בקלות את האותיות וצליליהן (לאחר שהגיע להבשלה), קרוב לוודאי שיצליח ללמוד לקרוא בקלות בכל שיטה.
  • אם הילד שייך לקבוצה השנייה – שבה הוא זקוק להשקיע תרגול רב יותר ברכישת האותיות והצלילים, קרוב לוודאי שהשיטה שתתאים לו היא זו המשלבת את שיטות א’ ו-ב’.
  • אם הילד שייך לקבוצה השלישית – ילד שמתקשה לזכור את האותיות, מתקשה לקשר בין אות לצליל, השיטה שעשויה להתאים לו, ככל הנראה. היא שיטה א’, שיטת הקריאה מלמעלה למטה, השיטה שבה ילמד מילים שלמות.

שיטת קלי קלולי נכתבה במיוחד עבור ילדים המתקשים לזכור את האותיות וזקוקים לתרגול רב. השיטה משלבת בין שתי השיטות הראשונות (א ו-ב) מלמעלה למטה – קריאת מילה שלמה, ומלמטה למעלה – פרוק המילה לצלילים והרכבה למילה אך עדיין שמה דגש על המילה השלמה.

ייחודה של קלי קלולי בהיותה שיטה חזותית מאוד הנשענת על תמונות רבות שתומכות בזיכרון למילים ולצלילים. ילד שמתקשה לזכור אותיות יכול להיעזר בתמונות. הצרוף של מילים ותמונות מקל על הזיכרון ומגביר את שטף הקריאה.

שיטת קלי קלולי אמנם מלמדת איך ללמד ילד לקרוא, אך אם ניסיתם ללמד את ילדכם לקרוא ובכל זאת אינכם שבעי רצון מן התוצאות פנו לגורמים מקצועיים לקבלת עזרה.

social position

Share this post